Czapeczki bawełniane dla niemowląt – kilka wskazówek

Czapki bawełniane dla niemowląt to od lat temat zażartych dyskusji. Jedni twierdzą, że niemowlę powinno mieć założoną czapeczkę praktycznie przez cały czas, inni, że wręcz przeciwnie. Jak jest naprawdę? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy mieć świadomość, że delikatna główka dziecka, która jest znacznie większa w stosunku do całego ciała niż u dorosłego człowieka, stanowi główne miejsce, przez które ucieka ciepło z organizmu. Jak wskazują badania, u dziecka może to być aż 30% całego ciepła, jakie oddaje ciało. Jak zatem chronić to miejsce?

Czapeczki bawełniane dla niemowląt w domu

Małe dziecko nie ma jeszcze odpowiednio sprawnego systemu termoregulacji. Co więcej, z racji tego, że przez większą część dnia pozostaje leżąc w bezruchu w łóżeczku, jest bardziej narażone na wychłodzenie, niż dorosły organizm. Nie warto jednak popadać w przesadę. Bawełniana czapeczka dla niemowląt w domu nie zawsze jest konieczna. Dziecko leżące w nagrzanym pomieszczeniu nie musi mieć nakrycia głowy. Bezwzględne zakładanie dziecku czapeczki, niezależnie od temperatury panującej w pomieszczeniu, może wyrządzić mu więcej krzywdy niż przynieść pożytku. Postępowanie takie może prowadzić do notorycznego przegrzewania organizmu dziecka, spadku jego odporności i pojawienia się infekcji.
Jeśli temperatura w mieszkaniu wynosi 21 – 22 °C, można zrezygnować z zakładania dziecku czapeczki w domu. Wyjątkiem mogą być sytuacje, kiedy maluszek jest po kąpieli. Jeśli niemowlę kąpane jest w pomieszczeniu, w którym panuje wyższa temperatura niż w pozostałej części domu, warto założyć mu cienką, delikatną czapeczkę, którą ściągniemy po około 0,5 – 1 godzinie od momentu przeniesienia dziecka do chłodniejszego pokoju. Jeśli natomiast nie ma różnicy temperatur, można czapeczki nie zakładać w ogóle.

Jakie powinno być nakrycie głowy dla niemowląt

Najlepiej, by nakrycie głowy dla dziecka stanowiła bawełniana czapeczka. Zależnie od tego, gdzie będzie zakładana, oraz od tego, jaka panuje pogoda, może mieć różną grubość. W domu zakładamy maluszkowi delikatną i cienką czapeczkę, najlepiej uszytą z bawełny. Bawełniana czapeczka dla niemowląt powinna szczelnie okrywać główkę i uszka dziecka, ale nie może być zbyt ciasna. Można wybierać takie, które mają ściągacze, należy jednak zwrócić uwagę na to, był delikatny i nie uciskał główki zbyt mocno, a tym samym nie zostawiał bolesnych odcisków na skórze. Czapeczka może być wiązana na toczki, choć jeśli dziecko będzie nosiło ją w domu, nie ma takiej konieczności.

Podczas spaceru i werandowania dziecko bezwzględnie powinno mieć nakrycie głowy. Zimową, jesienią i wiosną chronimy główkę dziecka przed chłodem, latem przed słońcem i podmuchami wiatru, które u niemowląt mogą powodować poważne komplikacje w postaci zapalenia ucha. Na ogół zasada jest taka – im chłodniej, tym czapeczka powinna być cieplejsza. W letnie dni noworodkom i małym niemowlętom zakładamy cienką bawełnianą czapeczkę, nieco starsze dziecko, które potrafi już samodzielnie siedzieć, może mieć na głowie kapelusik lub chustkę.

Ocena

Leave a Reply

CommentLuv badge