Gry i zabawy w domu dla dzieci

W czasach telewizji, komputerów i tabletów coraz mniej dzieci spędza w domu aktywnie czas na zabawach, a coraz więcej przed ekranami telewizorów i komputerów. O ile 0,5 – 1 godziny spędzonej przed ekranem nie wpłynie szkodliwie na rozwój i zdrowie dziecka, o tyle, zezwolenie, aby nasi milusińscy przesiadywali przed telewizorem bez żadnych ograniczeń czasowych, będzie sytuacją bardzo niekorzystną.

Jak donoszą specjaliści, coraz mniej rodziców ustala swoim dzieciom sztywne ramy czasowe, które ograniczają czas spędzony przed ekranem/monitorem. Zapracowani opiekunowie pozwalają dzieciom oglądać bajki nawet przez kilka godzin dziennie, traktując telewizor, jak tanią opiekunkę. Sami tymczasem poświęcają się innymi, “ważniejszym” sprawom. Tymczasem narażenie dzieci na zbyt długie przesiadywanie przed telewizorem lub komputerem, poza oczywistymi zagrożeniami, takimi, jak styczność z nieodpowiednimi dla nich treściami (dotyczy rodziców, którzy nie kontrolują tego, co oglądają dzieci) może powodować u małoletnich takie objawy jak:

 • rozdrażnienie,
 • trudności ze snem,
 • lęki,
 • kłopoty z koncentracją,
 • trudności w kontaktach z rówieśnikami oraz nauką.

Sposobem na poradzenie sobie z tą trudną sytuacją jest zarażenie dzieci  aktywną formą spędzania wolnego czasu. Wystarczy zapoznać je z zabawami, które dla naszego pokolenia były codziennością, a dla współczesnych dzieciaków stanowią nic niemówiące nazwy.

Gry i zabawy w domu dla dzieci

Ciepło i zimno

Jedna z najprostszych zabaw. Jej idea polega na tym, że jedna lub więcej osób musi schować jakiś przedmiot, a jeden uczestnik zabawy, który nie wie, gdzie przedmiot został schowany, kierowany podpowiedziami kolegów i koleżanek szuka tego przedmiotu. Podpowiedzi “ciepło”, jeśli szukający znajduje się blisko przedmiotu, lub “zimno”, gdy daleko, pozwalają szukającemu znaleźć ukryty przedmiot.

Ciuciubabka

Zabawa polega na tym, że jedno dziecko ma zasłonięte oczy (mogą być zawiązane szalikiem lub chustką) i pozostaje w środku kręgu, który tworzą inne dzieci. Pozostali uczestnicy zabawy trzymają się za ręce i przesuwając się powoli w prawo lub lewo śpiewają:

„Stara, ślepa ciuciubabka po omacku chodzi,
Szuka poczciwego dziecka, co ją oswobodzi, Ciuciubabko, chodź tu bliżej, bardzo cię prosimy, Dotknij kogoś, zgadnij, kto tu, a wnet cię puścimy.”

Kiedy skończą śpiewać, zatrzymują się, a dziecko z zawiązanymi oczami pochodzi do jednego z uczestników zabawy, dotyka go, a następnie próbuje odgadnąć jego imię. Jeśli mu się to uda, Ciuciubabką zostaje rozpoznane dziecko.

Głuchy telefon

Świetna zabawa, która sprawia ogromną frajdę zarówno małym, jak i dużym dzieciom. Im więcej osób bierze udział w zabawie, tym jest weselej. Uczestnicy zabawy siadają obok siebie, a osoba znajdująca się na początku, po cichu mówi jedno słowo osobie siedzącej obok. Słowo przekazywane jest kolejno, aż do ostatniego uczestnika zabawy. Jeśli ten powtórzy je na głos poprawnie, to znaczy, słowo będzie zgadzało się z tym, które zostało wymyślone na początku, ostatni uczestnik przechodzi na początek telefonu i tym razem to on wymyśla nowe słowo.

Stary niedźwiedź mocno śpi

Dzieci stają w kółku łapiąc się za ręce. Jedno z nich wchodzi do środka i siada na wykładzinie. Pozostałe dzieci chodząc w kółko śpiewają:

„Stary niedźwiedź mocno śpi,
My się go boimy, Na palcach chodzimy, Jak się zbudzi to nas zje. Pierwsza godzina, niedźwiedź śpi, Druga godzina, niedźwiedź chrapie, Trzecia godzina, niedźwiedź łapie!”

Na ostatnie słowa dziecko pozostające w środku łapie jedno z pozostających w kółku. Zabawa zaczyna się od nowa. Tym razem niedźwiedziem jest złapane dziecko.

Podobnych zabaw jest jeszcze naprawdę dużo. By uświadomić sobie jak wiele, wystarczy wymienić choćby kilka z nich:

 • Papier, kamień, nożyce;
 • Piłka i kolory;
 • Łapki;
 • Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy.

   Gry i zabawy w domu sprawiają dzieciom frajdę i wspierają ich rozwój. Sprzyjają kształtowaniu postaw prospołecznych i uczą, jak radzić sobie z przegraną. Idealnie sprawdzają się zarówno podczas zabaw w domu, przedszkolu, jak i na podwórku.

Ocena

1 Comment

 1. Binar

  Marzec 1, 2017 at 1:35 pm

  Moje dzieci często bawią się w ciuciubabkę. Chcę się jeszcze podzielić inną jej wersją, którą również dzieciaki uwielbiają: polega na tym, że ciuciubabka łapie wszystkie dzieci i rozpoznaje je. To dziecko, które zostało pierwsze złapane i rozpoznane, zostaje ciuciubabką w kolejnej rundzie.
  Binar ostatnio opublikował…Twórczyni startupu tłumaczy jak to było rzucić pracę w Goldman Sachs i zacząć własny biznesMy Profile

Leave a Reply

CommentLuv badge