Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziecięcego? Kilka wskazówek

Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziecięcego? Przed takim wyzwaniem stają wszyscy rodzice, którzy spodziewają się pierwszego maluszka w swoim życiu. Również ci, którzy mają już kolejną pociechę i przychodzi czas na zmianę aranżacji ich pokoju. Sprawdźmy, w jaki sposób dobierać oświetlenie do tak wyjątkowych przestrzeni.

Jak dobrać oświetlenie do pokoju niemowlaka?

Świeżo upieczeni rodzice mają przed sobą sporo wyzwań i trudów, którym muszą podołać. Nie obejdzie się bez tych, które wiążą się z urządzeniem przestrzeni dla dziecka. Niemowlak najczęściej śpi z rodzicami w jednym pokoju, w pierwszym okresie swojego życia. To o tyle ważne, że rodzicom potrzebne jest światło dzienne, wyraziste, w którym będą mogli komfortowo wykonywać wszystkie czynności. Maluszek zaś musi mieć warunki do snu, odpoczynku, na których to na początku spędza sporo swojego czasu, nie tylko nocą, ale i za dnia.

Zatem, jak dobrać oświetlenie do pokoju wspólnego dla rodziców i dziecka? W okolicach łóżeczka lub komódki z przewijakiem, powinna znajdować się lampka, która daje subtelne światło, nierażące w oczy. Z drugiej strony potrzebne jest światło główne. Takie połączenie zapewnia komfortowe i bezpieczne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych przy dziecku.

Na suficie może znaleźć się typowa lampa wisząca, o ile jest on wysoki, a pomieszczenie dość przestronne. Obok łóżeczka czy strefy wydzielonej z myślą o podstawowym wyposażeniu meblowym dla dziecka, może znaleźć się lampa podłogowa, ale z mlecznym kloszem, by światło było łagodne i przyjazne. Innym rozwiązaniem jest postawienie niewielkiej lampki nocnej na komódce. Wąska wiązka światła sprawi, że maluszek nie będzie musiał zasypiać w całkowitej ciemności, ale jednocześnie nie wybudzi się, a i rodzice będą mogli w miarę swobodnie korzystać z pokoju.

Oświetlenie w pokoju kilkulatka

Jak dobrać oświetlenie do pokoju kilkulatka? W tym wieku dzieci zaczynają pomału mieć określone własne gusta. Lubią już konkretne bajki, reagują na wzory, kolory, postacie z kreskówek. To dobry pomysł na szukanie takich motywów pośród lamp. Z pewnością będą podobać się dzieciom, przyciągną ich uwagę, a do tego będą funkcjonalne.

Urządzając pokój dla kilkulatka trzeba pamiętać o jego bezpieczeństwie. Z tego powodu dobrze jest stawiać na lampy minimalistyczne, niewielkie w swoich rozmiarach. Dobrze sprawdzają się plafony, bo zwykle są płaskie, niemalże przylegają do sufitu. Ponadto równomiernie rozpraszają światło. Nadają się także do montowania na ścianach. Zastępują typowe lampy sufitowe, ale i boczne. Przy okazji nic nie stoi na przeszkodzie, by zdobiły wnętrze i wpisywały się w dziecięcy klimat.

Buntowniczy nastolatek

Na koniec zostaje nam pokój nastolatka. Jak dobrać oświetlenie do pokoju, w którym mieszka jeszcze nie dorosły, ale już nie dziecko? Pole do popisu jest znacznie większe, bo z powodzeniem można wybierać pośród klasycznych lamp. Oświetlenie może być identyczne, jak w pokojach rodziców.

Żyrandole, plafony, lampy podłogowe, lampy stołowe. Co i kto woli! Najlepiej zabrać ze sobą nastolatka na zakupy i uwzględnić jego oczekiwania. Mieć na uwadze najważniejszą funkcjonalność, ale i fakt, że to młody człowiek, który ma już mocno określone własne gusta, nawet te dotyczące wybranych lamp. I nie oznacza to, że rodzice nie zmieszczą się w budżecie przeznaczonym na zakup oświetlenia. Wybór jest bardzo bogaty i można szukać zarówno pośród prostych, funkcjonalnych lamp, jak i tych najbardziej designerskich.

Jak dobrać oświetlenie do pokoju najmłodszej i nieco starszej pociechy? Uwzględniając jej wiek, upodobania, jak i potrzebę funkcjonalnego oświetlenia przestrzeni użytkowanej na co dzień.

Ocena

Leave a Reply

CommentLuv badge