Moda na bycie fit – skąd się wzięła?

Nowy Rok – nowa ja. Tak nieco prześmiewczo komentujemy zachowania tych, którzy z początkiem stycznia zdążyli już zarzucić pomysł o chodzeniu na siłownię. Moda na bycie fit sprawiła, że postanowiliśmy sobie, mówiąc kolokwialnie, wziąć się za siebie. Siłownia, najlepiej każdego dnia, dieta, najchętniej ta, która ostatnio jest najmodniejszą. Do tego sportowe i markowe ubrania, super słuchawki. Przygotowanie, jak do wojny z kilogramami. Niestety to moda w dużej mierze pcha nas do takich postanowień, ale tak jak ma ona w zwyczaju, pewne trendy szybko nam się nudzą.

Moda na bycie fit. Niekoniecznie zdrowa

Nasze społeczeństwo coraz częściej zmaga się z nadwagą i otyłością. Jest to szczególnie widoczne pośród młodzieży i dzieci. Rodzice pragną zadbać o zdrowie i sylwetkę swoich pociech, ale niestety robią to w nieumiejętny sposób. Poza tym sami powinni stanowić dobry przykład dla dzieci. Jednak poddając się trendowi, jakim jest moda na bycie fit, a nie realnej chęci zmiany codziennych nawyków, wcale ów przykładem nie są.

Fit bywa przez nas niestety mylnie rozumiane. Wpływają na to reklamy, media, przesycony rynek farmaceutyczny pod względem suplementów diety i obietnice, jakie niewiele mają wspólnego z realnym życiem. Napędzani krytyką innych odnośnie swojej sylwetki, ale i tego, w jaki sposób żywią się nasze dzieci, zaczynamy popadać ze skrajności w skrajność. Niestety rzucanie się na głęboką wodę w postaci rygorystycznych diet i aktywności fizycznej z dnia na dzień, jest gorzej niż złym pomysłem.

3 miesiące

Nasz organizm, w tym również psychika, potrzebują 3 miesięcy, by przyzwyczaić się do zmian wdrażanych w codzienne życie. Zmiany muszą jednak zachodzić powoli i stopniowo. Moda na bycie fit powinna przeobrazić się w myślenie o potrzebie modyfikacji codziennych nawyków żywieniowych. Rozpoczęciu aktywności fizycznej, ale pomału, zaczynając chociażby od spacerów.

Niestety rzucanie się na zdrowe, eko czy bio produkty z dnia na dzień, znaczące ograniczenie liczby kalorii, jak i forsowne treningi, ostatecznie kończą się kontuzjami, problemami zdrowotnymi. Co gorsza, spada motywacja, bo efekty nie przychodzą tak szybko, jak moglibyśmy się tego spodziewać. A jeśli już udało się zrzucić kilka zbędnych kilogramów, to trzeba zmierzyć się z efektem jojo i zatacza się błędne koło.

Zrozumienie czym są nawyki żywieniowe

Naszym kluczem do sukcesu jest zrozumienie, że bezmyślne podążanie za trendem, jakim jest moda na bycie fit, to zła droga. Fit ciało może być i szczupłe, i zdrowe. Powinniśmy dążyć do zmiany nawyków żywieniowych na stałe. Po to, by dostarczać do organizmu niezbędnych na co dzień substancji i uchronić się przed powszechnymi schorzeniami.

Na koniec zaś pamiętajmy, że moda na bycie fit nie ogranicza się do jednorazowych działań. Powrót do starych przyzwyczajeń kończy się ponownie przybieraniem na wadze i jeszcze gorszym samopoczuciem.

Ocena

Leave a Reply

CommentLuv badge