Nastrojowa sypialnia z różnymi rodzajami oświetlenia

Sypialnia potrzebuje zwykle kilku punktów świetlnych, by można było w niej swobodnie odpocząć, łatwo usnąć, a rankiem znaleźć garderobę niezbędną do wyjścia. Lampy dają szansę na stworzenie wyjątkowej atmosfery, ale i spełniają swoje funkcje praktyczne. Jakiego oświetlenia potrzebuje estetycznie i funkcjonalnie urządzona sypialnia?

Metraż i rola sypialni

Zwykle sypialnia jest pomieszczeniem, w którym umieszczamy nie tylko łóżko, ale i tworzymy sobie miejsce do rozrywki, na przykład popołudniowego czy wieczornego oglądania telewizji, czytania książki. Mamy wypracowane własne rytuały przed snem czy regenerującą drzemką, dlatego potrzebne jest nam dobre oświetlenie. Z drugiej strony nie może zabraknąć tak ważnej atmosfery i nastrojowości. Do tego dochodzi fakt, że poza łóżkiem znajdujemy tu miejsce na pojemną szafę, a nawet toaletkę, przy której rankiem wykonujemy makijaż. Jak oświetlić to charakterystyczne pomieszczenie?

Na suficie powinna zagościć lampa spełniająca rolę oświetlenia głównego. Jeśli sypialnia jest duża i wysoka, można wybrać zwisającą konstrukcję, ale i obszerny, fantazyjny żyrandol. Spory metraż pozwala zaspokoić swoje potrzeby względem estetyki i aranżacji sypialnianej. Z kolei małe pomieszczenia wymagają skromniejszych konstrukcji. Jednocześnie nie można sypialni pozbawić walorów praktycznych, co zatem wybrać? Alternatywą dla żyrandoli staje się plafon. Lampa przylegająca do sufitu, która równomiernie rozprasza światło, a przy tym może być zarówno klasyczna i prosta, jak i nowoczesna, a nawet futurystyczna. Zerknijmy na dowolny sklep z lampami i poszukajmy inspiracji do swojej sypialni.

Światło główne pozwala komfortowo korzystać z całego pomieszczenia. Rano znajdować ubranie, wykonywać makijaż, a wolną sobotą sprzątać. Czego jeszcze brakuje?

Oświetlenie dodatkowe

Skoro sypialnia na swój sposób jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym, nie może w niej zabraknąć oświetlenia dodatkowego. Jego zadaniem jest docieranie do tych miejsc, fragmentów powierzchni, gdzie nie ma szans zagościć światło główne. Poza tym to kwestia tworzenia wspomnianego już klimatu sypialni, jej nastrojowości oraz dekoracji wpisującej się w wybraną aranżację.

Dobrze sprawdzają się kinkiety, ponieważ nie zabierają zbędnie miejsca na podłodze. Można je umieścić nad wezgłowiem łóżka lub nad stolikami nocnymi, które znajdują się po obu stronach łóżka. Symetryczne rozmieszczenie pozwala zachować harmonię we wnętrzu. Kinkiety będą funkcjonalne, ale wąska wiązka światła, którą zaoferują, subtelna i łagodna, stworzy przytulny klimat. Światło będzie sprzyjać wyciszaniu się przed snem, a na tym zależy nam najbardziej.

Jeszcze inną propozycją są lampy podłogowe. Jeśli posiadają kilka punktów świetlnych, a do tego można regulować kąt padania światła, tym więcej stwarzają możliwości. Część z nich można skierować w stronę łóżka, pozostałe zaś na przykład w okolice toaletki. Choć przy tej ostatniej nie powinno zabraknąć wyrazistego, równomiernego oświetlenia po obu stronach lustra, by wykonywać precyzyjny, wyjątkowy makijaż.

Barwa światła i sposób jego kierowania

Przyjęło się, że w sypialni trzeba stawiać na stonowane kolory, minimalizm i prostotę. Faktycznie, przed snem nie powinniśmy mieć naokoło siebie zbyt dużo rozpraszaczy. Wybieramy zatem światło łagodne, ciepłe, w którym dobrze się czujemy i które sprzyja odpoczynkowi. To jednak nie wszystkie możliwości. W eleganckiej, a wręcz luksusowej sypialni, krok w stronę oświetlenia o chłodniejszej barwie, daje wrażenie wyrafinowanej przestrzeni. Pomieszczenia stają się zdecydowanie bardziej nowoczesne, a w połączeniu z żyrandolem, efekt glamour mamy murowany. Ostatecznie to my powinniśmy dobrze czuć się w sypialni, dlatego nasze wymagania będą równie ważne, co ogólne zasady odnośnie oświetlania miejsca spoczynku nocnego i regenerujących drzemek.

Zapoznajmy się z różnymi propozycjami lamp. Korzystajmy z porad i wskazówek, nie tylko tych znalezionych w sieci, ale i udzielanych przez sprzedawców. W końcu oświetlenie w sypialni to wybór na długi czas!

Ocena

Leave a Reply

CommentLuv badge