Oświetlenie do domu – na co zwrócić uwagę wybierając światło do salonu i jadalni?

Oświetlenie do domu powinno się planować już na etapie urządzania mieszkania lub prowadzonego w jego wnętrzu generalnego remontu. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek, takich jak brak gniazda w miejscu, w którym finalnie uznaliśmy to za potrzebne. Planowanie aranżacji pomieszczeń i ustawienia poszczególnych elementów umeblowania jeszcze na etapie remontu pozwala na efektywne rozprowadzenie przewodów elektrycznych i zainstalowanie gniazd.

Choć z biegiem lat twój pomysł na rozmieszczenie poszczególnych elementów umeblowania może ulec zmianie, dzięki praktycznemu i dokładnemu podejściu do tematu, nawet po ewentualnych zmianach, pomieszczenia pozostaną w pełni funkcjonalne. Kolejnym etapem planowania oświetlenia do domu, już po zakończonym remoncie, powinien być wybór odpowiednich lamp. Tu należy się kierować takimi czynnikami jak:

  • indywidualny gust i upodobania konkretnych stylów w aranżacji wnętrz,
  • rodzaj, funkcja oraz przeznaczenie pomieszczenia,
  • dostosowanie do panującego w domu wystroju.

Oświetlenie do domu

Wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia, dopasowanego do konkretnego pomieszczenia może być tym trudniejszy, że rynek oferuje bardzo szeroki asortyment różnego rodzaju lamp. Za przykład może posłużyć choćby sklep internetowy – nowoczesne lampy, gdzie znajdziecie szeroki wybór lamp biurowych, stojących, wiszących, kinkietów, plafonów, a nawet oświetlenie zewnętrzne. Dlatego za każdym razem warto uzmysłowić sobie, jaki efekt dzięki temu oświetleniu chcemy osiągnąć i do jakiego pomieszczenia będzie ono przeznaczone. Poniżej podpowiadam, na co należy zwracać uwagę dobierając oświetlenie do salonu, z uwzględnieniem jego funkcji.

Salon

Salon wraz z jadalnią i kuchnią tworzy zwykle strefę dzienną domu. To w niej przebywa się najczęściej, spędza wspólnie z rodziną czas i przyjmuje gości. Właściwie dobrane oświetlenie, sprzyjające wytworzeniu miłej i przyjaznej atmosfery jest bardzo istotne dla dobrego samopoczucia wszystkich członków rodziny. Istotne jest tutaj zamontowanie głównego źródła światła na suficie pomieszczenia. Rozproszony strumień światła o umiarkowanym natężeniu obejmie wtedy cały salon.

Dobierając oświetlenie sufitowe do salonu możesz się pokusić o efektowny plafon (sprawdzi się raczej w mniejszych wnętrzach) lub lamy wiszące, np. żyrandole. Najczęściej stosowanym w salonach oświetleniem uzupełniającym są lampy podłogowe. Niekiedy domownicy decydują się też na montaż będących źródłem światła dającego przytulny nastrój kinkietów.

Modne ostatnio w salonach stały się także nadające niezwykłego klimatu taśmy LED. Dzięki nim możesz w efektowny sposób podświetlić regał z książkami, półkę, na której stoją rodzinne fotografie, czy inne elementy wyposażenia wnętrz.

Decydując się na zastosowanie kilku rodzai oświetlenia w salonie warto pamiętać o tym, by były to elementy powiązane ze sobą stylistyką lub w harmonijny sposób kontrastujące. Oświetlenie do domu najlepiej wybierać u zaufanych i sprawdzonych sprzedawców, którzy oprócz szerokiego asortymentu będą mogli zaoferować pomoc w wyborze odpowiedniego oświetlenia.

Ocena

Leave a Reply

CommentLuv badge