Jak przyrządzić zdrowy sok w domu?

Chętniej niż po kartonowe soki i napoje zaczynamy sięgać wzrokiem, w kierunku świeżo wyciskanych soków. Zarówno tych, które można znaleźć w sklepach, jak i tych przyrządzanych przez restauracje czy punkty oferujące dietetyczne, zdrowe produkty. W nie mniejszym stopniu zaczynają nas interesować urządzenia, dzięki którym wartościowe soki jesteśmy w stanie przyrządzić w domowym zaciszu. I tu się zatrzymamy. W jaki sposób i z pomocą jakich urządzeń jesteśmy w stanie uzyskać wartościowy napój, ale własnoręcznie przyrządzony w domu?

Wyciskarki na prowadzeniu

W kuchennym wnętrzu swoje miejsce może znaleźć sokowirówka. Do jej zakupu dotąd przekonywała nas stosunkowo niska cena, prostota użycia, a do tego bardzo krótki czas, w którym uzyskiwało się sok. Co więcej, była to opcja idealna dla osób, które lubią klarowne napoje warzywne czy też owocowe. Niestety na tym lista zalet sokowirówek kończy się. Jeśli liczyliśmy na to, że w ten sposób uzyskamy sok pełen witamin, minerałów i pozwalający zadbać o ciało od wewnątrz, to się przeliczyliśmy.

Na prowadzenie w tym względzie wysuwa się wyciskarka wolnoobrotowa. Jej wysoka cena zwraca na siebie uwagę, ale już nie zniechęca. Wynika to z faktu, że tylko taka konstrukcja jest w stanie zachować w soku życiodajne enzymy. Mechanizm, który jest bazą dla wyciskarek to mniejsza liczba obrotów wykonywanych w ciągu jednej minuty. Nasz ulubiony i wartościowy napój powstaje w niewiele dłuższym czasie, niż w przypadku sokowirówek, ale nie ulega napowietrzeniu, a co za tym idzie – utlenieniu. To dlatego warzywa i owoce trafiające do wyciskarki, nie zostają pozbawione witamin, fitozwiązków, antyoksydantów i wcześniej wspomnianych enzymów.

Wygoda użytkowania

Wyciskarki są nie tylko dobre dla naszych produktów, bo pozwalające zachować najwięcej z ich wartości. To także wygoda użytkowania. Nierzadko znacznie większa, niż w przypadku sokowirówek, które duże, ciężkie i złożone z wielu elementów, sprawiały trudności, jeśli chodziło o utrzymanie w czystości.

Co więcej, do wyboru mamy wyciskarki pionowe oraz poziome, dzięki czemu nawet małe kuchenne przestrzenie będą w stanie pomieścić wybraną wyciskarkę. Mycie poszczególnych elementów takiego urządzenia jest bardzo proste. Nie potrzeba żadnych specjalnych zabiegów, środków czystości poza zwykłą wodą i płynem do mycia naczyń.

Soki z dowolnych produktów

Niepodważalną zaletą wyciskarek jest możliwość przyrządzenia soku z dowolnie wybranych warzyw i owoców. Kolejny aspekt, o którym nie ma mowy w przypadku sokowirówek. Wyciskarki radzą sobie z twardymi i dużymi owocami, a dostępne konstrukcje pozwalają umieszczać je w całości, bez wcześniejszego porcjowania. Równie dobrze można wybrać owoce jagodowe, zielone części roślin czy kiełki, a nawet orzechy. Wyciskarka poradzi sobie z każdym produktem, przez co mamy szansę komponować ulubione, wartościowe napoje.

Jeśli liczymy na zdrowy sok, niewielkim wysiłkiem, a z zachowaniem maksimum walorów odżywczych, wyciskarka spełni wszystkie nasze wymagania.

Ocena

Leave a Reply

CommentLuv badge