Zestawy edukacyjne dla dzieci

Czy w dzisiejszych czasach zwykła zabawka to już za mało? Czy wartość przedstawiają tylko te z nich, które piszczą, śpiewają, grają i wydają inne dźwięki? Co należy rozumieć poprzez określenie “zabawka edukacyjna”? I czy rzeczywiście każda opisana przez producenta takim właśnie przymiotnikiem ma walory edukacyjne?

Producenci działający w branży dziecięcej zalewają rynek coraz to nowymi produktami, prześcigając się w pomysłach, co może robić zabawka i w jaki sposób powinna angażować dziecko, by wydała się atrakcyjna zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. W konsekwencji powstaje bardzo wiele produktów, które są wrzucane w kategorię “zestawy edukacyjne dla dzieci”, choć w rzeczywistości z nauką nie wiele mają wspólnego. Inna grupa produktów to te, bazujące na popularnych wśród dzieci filmach i bajkach oraz ich bohaterach filmowych. Gadżety z wizerunkami postaci z bajek są bardzo chętnie kupowane przez dzieci, jednak zwykle cieszą je tylko przez krótki czas (najczęściej do momentu, gdy na ekrany wejdzie inny przyciągający rzesze młodych widzów film).

Jak to kiedyś bywało?

Zastanówmy się jednak, czy wszystkie te gadżety – zabawki są naszym dzieciom niezbędne? Na tak postawione pytanie moje dzieci odpowiedziałyby oczywiście – “tak, tak, wszystko jest mi potrzebne”. Zresztą trudno spodziewać się innej odpowiedzi. Zmierzając do meritum – moje pokolenie, w czasie kiedy byliśmy jeszcze dziećmi, nie mogło liczyć na tak szeroki asortyment zabawek. Często do pełni szczęścia musiał wystarczyć pluszowy miś, dwie lalki, drewniane klocki oraz kredki, farby i plastelina. Jednak czy moje dzieciństwo było przez to uboższe? Nie sądzę. Okazuje się bowiem, że to, co może robić zabawka i jakie ma funkcje, jest znacznie mniej istotne od tego, co dziecko może zrobić z zabawką. Wbrew pozorom niezliczone ilości pomysłów na temat tego, “co można zrobić z …” przychodzą do głowy dzieciom w odniesieniu do zabawek prostych, które nie mają niezliczonych ilości funkcji. Tych grających i śpiewających, niestety najczęściej można używać tylko w jeden ściśle określony sposób, dlatego dzieci szybko się nimi nudzą.

Prawdziwe zestawy edukacyjne dla dzieci

Gwoli ścisłości – nie jestem przeciwnikiem zabawek edukacyjnych. Wręcz przeciwnie – uważam, że wnoszą bardzo wiele w rozwój dziecka. Niemniej jednak, podobnie jak w wielu innych przypadkach, tak i tutaj dobrze jest się kierować zasadą złotego środka. Warto wybierać zabawki proste, które wzmagają kreatywność dziecka i mogą służyć w zabawie na niezliczoną ilość sposobów, jak również dobrze przemyślane zestawy edukacyjne dla dzieci (edukacyjne nie tylko z nazwy), które wzbogacą dziecięce zabawy. Wybierając zestawy edukacyjne dla dzieci, najlepiej jest kierować się zainteresowaniami pociechy,  a nie własnymi ambicjami. Wszak dewiza “nauka poprzez zabawę”, którą kieruje się większość rodziców, w swoim odczuciu po to, by stymulować rozwój dziecka, jest ideą godną pochwały, jednak nie należy zapominać, że zabawa, powinna być przede wszystkim zabawą, a nauka to taki efekt uboczny, który mimowolnie dostarczany jest pociechom.

Ocena

Leave a Reply

CommentLuv badge